×


902327127754

Sakız Adası Volkanik Plaj

Sakız Adası'nın En Doğal Plajı Mavra Volia - Emporios

Sakız Adası Emporios - Mavra Volia

Emporios Sakız Adası'nın gizli kalmış tarihi yerlerinden birisidir. Emporio Yunancada kelime olarak ''Alışveriş'' anlamına geliyor. Chios yani Sakız Adası'na ilk yerleşenler Neolitik Çağda milattan önce 4500 ile 3200 yıllarında oluyor. Yunan mitolojisine göre adanın kurucusu ise eğlence , şarap ve tiyatro tanrısı olarak bilinen Dionysos'un oğlu olan Oinopoion olduğu söylenir. Oinopoion ada sakinlerine üzüm yetiştirme ve şarap yapmayı öğretmiştir.

Sakız Adası ayrıca 12 İyon kentinden birisidir. İlk İyonlar adanın güneyine gelerek Emporios'da bulunan Profitis İlias dağının eteğine yerleşmişler ve bu bölgeye Emporios ismini vermişlerdir.

Daha sonraki yıllarda ise buradaki koyda önemli bir ticari liman oluşturulmuştur. Bu limanın güney köylere yakın olması dolayısıyla üretilen damla sakızının gemiler ile başka yerlere gönderilmesinde ve ayrıca liman ticaretinin dönmesinde Emporios büyük rol almıştır.

sakız adası emporios plajı

Günümüzde Emporios

sakız adası turu volkanik plaj

Emporios günümüzde adanın yazlık bir beldesi olarak ayakta kalmayı başarmıştır. Liman ise eski ticari değerini kaybetmiş sadece keyifci teknelerin bağlandığı , motor yatların demirllediği bir doğal bir koy halindedir.

Bu doğal koyun etrafında ise deniz ürünlerinin servis edildiği 4-5 tane yerel işletme bulmanız mümkündür. Bu işletmelerde keyifli bir öğle veya akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Siyah taşlı yani volkanik plaj ise bu koya 250 metre kadar yürüme mesafesindedir.

Emporios'a Nasıl Gidilir

Emporios'a gidebilmek için öncelikle Çeşme'den Sakız Adası'na geçmeniz gerekli. Çeşme Sakız Adası feribot biletinizi web sayfamız üzerinden güvenle alabilirsiniz.

Sakız Adası merkezinden kiraladığınız aracınız ile veya kendi arabanız ile adanın güneyine doğru ilerliyorsunuz. Armolia Köyünü geçtikten 5 km kadar sonra bir yol ayrımına gelceksiniz. Sağa dönerseniz Pirgi'ye , sola dönüp 4-5 kilometre ilerlerseniz ise Emporios'a varmış olursunuz. Damla Sakızı Müzesi'de bu yolun üzerindedir.

Atlas-Tur olarak düzenlemiş olduğumuz turlara katılarak da bu muhteşem plajı bizim Türkçe rehberliğimiz eşliğinde de gezebilirsiniz.

Güncel turlarımızı burayı tıklayarak görebilirsiniz.

Volkanik Plaj - Mavra Volia

Sakız Adası'nda bulunan en ünlü plajlardan birisi olan Mavra Volia yani siyah taşlı plaj aslında çok eski yıllarda Psaronas isimli yanar dağın patlaması sonrası oluşmuştur. Eşi benzeri olmayan bu doğal plaj ile birlikte ege denizinin keyfini burada çıkartabilirsiniz.

Volkanik Plaj koruma altında olduğu için burada herhangi bir tesis veya işletme yoktur. Plaja giriş , soyunma kabinleri ve duş ücretsizdir. Giderken yanınızda kendi plaj şemsiyenizi , şezlongunuzu götüremenizde fayda olabilir.

Plajın hemen üst bölümünde soğuk ve sıcak içecekler ile birlikte atıştırmalık alabileceğiniz bir kantin bulunmaktadır. Yanınızda kendi yiyecek ve içeceklerinizi götürmenizde ise bir sorun yoktur.

Burayı ziyaret eden bir çok yerli ve yabancı turist bu taşlardan almak istesede , Sakız Adası buradan taş toplanmasını veya götürülmesini yasaklamıştır. Gümrükte yapılan denetimde bulunan taşların ada dışına çıkarılmasına izin verilmez.

Biliyoruz ki sizlerde bu doğal plajda keyifli saatler geçirerek burayı seveceksiniz.

volkanik plaj sakız adası
    Whatsapp İletişim Hattı