×


902327127754

Pirgi Köyü

Sakız Adası Pirgi Köyü Hakkında

Sakız Adası Pirgi Köyü

Sakız Adası'nda bulunan Pirgi Köyü dünyada görebileceğiniz en ilginç tarihi köylerden birisidir. Orta çağdan günümüze kadar bir gelenek olarak kazıma yöntemi ile süslenen evleri ile meşhur olmuştur. Evlerin dış cephelerini kazıyarak gri ve beyaz renklerde yaptıkları geometrik şekiller görülmeye değer.

Pirgi köyü Sakız Adası'nda bulunan en büyük orta çağ köylerinden birisidir. Halen yaşayan yerel halkın olduğu Pirgi köyünün ana geçim kaynağı ise damla sakızıdır. En çok damla sakızı üreten köylerden birisidir.

Cenevizliler döneminde korsan saldırılarından korunmak amaçlı inşa edilen köylerden birisi olan Pirgi ismini o dönemde köyün içerisine yapılmış olan gözetleme ve saklanma kulesinden alır. Yunanca PİRGOS kule demektir.

Köyün içerisinde 50'ye yakın kilise vardır. Bunların içerisinde en eskisi Bizans döneminden kalma Agion Apostolos Kilisesidir.

pirgi köyü sakız adası turu

Günümüzde Pirgi Köyü

pirgi köyü sakız adası turu

Pirgi köyünde hala yaşam devam etmektedir. Güney bölgedeki en büyük yerleşimlerden birisidir. 500 kişiden oluşan köy nüfusunun çoğunu yaşlılar oluştururken gençler daha çok eğitim ve iş dolayısıyla şehir merkezinde yaşarlar. Yazın bu nüfus tabii ki yerel turistlerin gelmesi ve turistik işletmelerin açılmasıyla artar.

Geleneklerine çok bağlı olan köy halkı bunları yaşatmak için değişik tarihlerde panayırlar ve daha değişik organizasyonlar düzenlerler. Düzenlemiş oldukları bu özel organizasyonlarda geleneksel kıyafetleri ile dans eden Pirgi'lileri görebilirsiniz. 

Köy meydanın etrafında toplanmış kafeteryalarda oturup bir şeyler içebilir hatta yemek yiyebilirsiniz..

Pirgi'ye Nasıl Gidilir

Pirgi köyüne gidebilmek için öncelikle Çeşme'den Sakız Adası'na geçmeniz gerekli. Çeşme Sakız Adası feribot biletinizi web sayfamız üzerinden güvenle alabilirsiniz.

Sakız Adası merkezinden kiraladığınız aracınız ile veya kendi arabanız ile adanın güneyine doğru ilerliyorsunuz.  Armolia köyünü geçtikten sonra 5 km sonra Pirgi köyü sizi karşılayacak. Köyün alt girişinde bulunan otoparka arabanızı bırakabilirsiniz.

Atlas-Tur olarak düzenlemiş olduğumuz turlara katılarak da bu muhteşem köyü bizim Türkçe rehberliğimiz eşliğinde de gezebilirsiniz.

Güncel turlarımızı burayı tıklayarak görebilirsiniz.

Agion Apostolon Kilisesi

Sakız Adası'ndaki mimari ve tarihi olarak en değerli kiliselerden bir tanesi olan Agion Apostolon Kilisesini Pirgi Köyü'nde görebilirsiniz. İbadete kapalı olan kilise yazın ziyarete açılmaktadır. Giriş ücretsizdir.

pirgi köyü agion apostolon kilisesi
    Whatsapp İletişim Hattı