×


902327127754

Mesta Köyü

Sakız Adası Mesta Köyü Hakkında

Sakız Adası Mesta Köyü

Sakız Adası Mesta köyü adanın geçmişine hala ışık tutan ve günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış bir orta çağ köyüdür. Adanın tam güneyinde bulunan kale şeklinde inşa edilmiş bu köye gidip görmenizi öneririz.

Yunanistan'ın 5. büyük adası olan Chios yani bizlerin bildiği adıyla Sakız Adası'nın tarihi M.Ö 3500 - 4000 yıllarına kadar gitmektedir. Adanın ilk yerleşim yeri ise güneyde bulunan Emporios bölgesidir.

Tarih boyunca bir çok kez akınlara uğramış ve başka milletler tarından yönetilmiştir. Ege denizinin tam ortasında bulunması dolayısıyla önemli bir konuma sahip olan Sakız Adası'nın ( Chios ) en gelişmiş ve zengin dönemini Cenevizlilerin yönetimindeyken yaşamıştır. 13. ve 14. yüzyıllarda korsan saldırılarından hem mallarını hem de canlarını korumak için kale görünümlü köyler inşa etmişlerdir. 

sakız adası mesta köyü

Günümüzde Mesta Köyü

mesta köyü sakız adası turları

Günümüzde Mesta Köyü'nde hala yaşayan yerel halk vardır. Beşgen şekilde inşa edilmiş bu köyün ilk yapıldığı yıllarda sadece bir tane kapısı vardı ve bu kapının ismi KAPTAN Kapısıydı. Şuan köye girilmesi için 3-4 tane daha kapı açılmıştır.

Mesta'nın dar sokaklarından ilerleyerek köy meydanına ulaşıp burada bulunan Yunanistan'ın 3. Sakız Adası'nın ise en büyük kilisesi olan Taksiarhis Kilisesini ziyaret edebilirsiniz.

Köy meydanında bulunan kafelerde oturup bir şeyler içebilir ve yiyebilirsiniz.

Sakız Adası'na gelen Yunanlı veya yabancı turistlerin ilk görmek istedikleri Mesta Köyün'de konaklama yapabileceğiniz kiralık otel odaları da vardır. Fotoğraf meraklıları ise çok güzel görüntüler yakalayabilirler.

Mesta Köyüne Nasıl Gidilir

Mesta köyüne gidebilmek için öncelikle Çeşme'den Sakız Adası'na geçmeniz gerekli. Çeşme Sakız Adası feribot biletinizi web sayfamız üzerinden güvenle alabilirsiniz.

Sakız Adası merkezinden kiraladığınız aracınız ile veya kendi arabanız ile adanın güneyine doğru ilerliyorsunuz. Sırasıyla Armolia - Pirgi ve Olimpi köylerini geçtikten sonra Mesta Köyü sizi karşılayacak. Takribi şehir merkezine uzaklığı 45 km kadardır.

Atlas-Tur olarak düzenlemiş olduğumuz turlara katılarak da bu muhteşem köyü bizim Türkçe rehberliğimiz eşliğinde de gezebilirsiniz.

Güncel turlarımızı burayı tıklayarak görebilirsiniz.

Mesta Taksiarhis Kilisesi

Sakız Adası Mesta Köyü'nün meydanında bulunan Taksiarhis Kilisesini mutlaka ziyaret edin. Mucizevi olduğuna inanılan bu kilisede bir mum yakarak sizlerde dilek dileyebilirsiniz. Burada bulunan bir çok ikon sizleri çok etkileyecek. Özellikle Taksiarhis Kilisesinde içeride bulunan 

Yunanlılar hristianlığın 3 mezhebinden birisi olan Ortodoks mezhebindenler. Yunanistan'da Camii ve Katolik Kiliselerine de rastlamak mümkündür. Fakat halkın büyük çoğunluğu Ortodokstur ve bir çok yerde büyük , küçük kiliseler görebilirsiniz. Sakız Adası'nda ise 900'den fazla kilise ve manastır vardır. Fakat bunların hepsi ibadete açık değildir. Taksiarhis Kilisesi gibi içlerinden bazıları ise son derece önemli kiliselerdendir.

mesta taksiarhis kilisesi
    Whatsapp İletişim Hattı